Podatek samochodowy – ile wynosi?

Podatek samochodowy – ile wynosi?

6 grudnia, 2021 Wyłączono przez WalentyOstrowski

Kupując samochód musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), choć jest kilka wyjątków. Prosimy o zapoznanie się z naszymi instrukcjami przed zakupem pojazdu, jeśli już zdecydowałeś się na producenta i model. Wyjaśniamy wszelkie niejasności dotyczące podatku od zakupu samochodów.

Kupno samochodu to ekscytujące przeżycie dla każdego kierowcy. Jednak podekscytowanie nowym przejęciem nie powinno przesłonić formalnych trudności. Wymogów jest kilka, m.in. rejestracja w urzędzie, ubezpieczenie, a w niektórych przypadkach złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym i zapłacenie podatku od zakupu auta.

Kto płaci podatek od zakupu samochodów, a kto jest zwolniony?

Tylko nabywcy pojazdu, którzy dokonali transakcji kupna-sprzedaży samochodu z osobą fizyczną w Polsce, zobowiązani są do zapłaty podatku od zakupu samochodu. Korzystanie z pośrednika, takiego jak dealer samochodowy, może pomóc w uniknięciu tego podatku.

Osoby, które kupują samochód za mniej niż 1000 zł są zwolnione z obowiązku naliczania i opłacania podatku. Ponadto, jeśli kupujesz używany samochód dla osoby niepełnosprawnej, nie musisz płacić PCC.

Niezbędne jest rozróżnienie między tymi, którzy w ogóle nie podlegają opodatkowaniu, a tymi, którzy są zwolnieni z płacenia podatku od zakupu samochodów. Oto właściciele samochodów:

kupione w salonie samochodowym, kupione w salonie samochodowym – jeśli prowizję zapłacił ich właściciel, nabyte od osoby prowadzącej firmę, sprowadzone z zagranicy, które nie były zarejestrowane w Polsce – podatek akcyzowy nadal należy zapłacić.
Podsumowując, gdy strony transakcji podpisują umowę cywilnoprawną, zazwyczaj wymagany jest podatek od zakupu samochodu. Podatek PCC nie jest pobierany w przypadku wystawienia przez sprzedawcę faktury VAT lub faktury z marżą VAT.

Jaka jest kwota podatku pobierana od zakupu samochodu?

Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% wartości przedmiotu transakcji, czyli samochodu. Nabywca samochodu musi samodzielnie obliczyć kwotę, a następnie wpłacić ją na konto właściwego urzędu skarbowego. Kupujący jest odpowiedzialny za spełnienie wymagań; urząd skarbowy nie wyda wezwania, ale w przypadku wykrycia zaniedbania zostanie to potraktowane jako przestępstwo skarbowe. Ma na to pięć lat; nie warto ryzykować, że urzędnicy przeoczą lub przeoczą fakt, że podatnik nie zapłacił należnego podatku. Kiedy urząd skarbowy zażąda zapłaty, ile będziesz musiał zapłacić? Okazuje się, że rachunek może być dość spory.

Podatek PCC od samochodu o wartości 20 000 zł wyniesie 400 zł, bo łatwo go obliczyć. Jeśli urzędnicy odkryją naruszenie prawa podatkowego, będą zobowiązani do zapłaty niezbędnego podatku wraz z odsetkami i grzywną. Kary mogą wynieść nawet 33 000 zł. W efekcie nie warto ryzykować i ryzykować surową karą.

Gdzie mam zapłacić podatek od zakupu samochodu i kiedy muszę go zapłacić?

W ciągu 14 dni należy zapłacić podatek. Kupujący ma taką samą liczbę dni na złożenie deklaracji PCC-3 (formularz PCC-3/A jest wymagany w przypadku dwóch nabywców). Osoby, które złożyły oświadczenie, ale jeszcze nie zapłaciły podatku, mogą złożyć tak zwany aktywny żal. Jest to oświadczenie podatnika, w którym przyznaje się do popełnienia błędu i zobowiązuje się do jego poprawienia, w tym przykładzie poprzez niezwłoczne uregulowanie należnych kwot na rzecz urzędu skarbowego.

Oświadczenie można złożyć osobiście w urzędzie, za pośrednictwem poczty lub przez Internet. Lokalny urząd skarbowy kupującego to ten, który ma jurysdykcję (sąd lokalny).

Możliwe, że urząd skarbowy zakwestionuje kwotę podatku podaną na zeznaniu. Nabywca pojazdu otrzyma wówczas wezwanie do złożenia wyjaśnień.

 

 

 

Zobacz także:

Jak ubezpieczyć auto nie będąc właścicielem?

Ubezpieczenie dealerskie

Wypowiedzenie umowy OC

Wycena aut używanych

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

Ochrona samochodu przed gradem