Ile płacą za zabytkowe samochody, gdy są sprzedawane lub złomowane?

Ile płacą za zabytkowe samochody, gdy są sprzedawane lub złomowane?

8 grudnia, 2021 Wyłączono przez WalentyOstrowski

Czy Twój samochód potrzebuje nowego silnika?

Próbujesz zdecydować, co zrobić ze swoim starym samochodem – wystawić go na sprzedaż czy złomować? W tym poście dowiesz się, ile kosztuje złomowanie samochodu i czy warto sprzedać naprawdę stary pojazd.

Lepiej jest po prostu złomować stary samochód na stacji demontażu pojazdów, aby pozbyć się go zgodnie z prawem i z czystym sumieniem (SDP). Dla tego rodzaju grupy wymagane jest posiadanie określonej dokumentacji od marszałka województwa. Z prawnego punktu widzenia może to zrobić dopiero po ustanowieniu. Części, które nie są już przydatne na stacji, są usuwane zgodnie z normami i w celu ochrony środowiska na takiej stacji.

Chcesz wiedzieć ile kosztuje złomowanie samochodu? Może wynosić od 300 do 1000 zł w zależności od typu auta. Możesz dowiedzieć się, ile możesz zarobić na złomowany samochód, odwiedzając stronę internetową określonej Stacji Demontażu Pojazdów lub dzwoniąc pod ten numer. Każda lokalizacja ma odrębny cennik. Ponadto opłaty różnią się w zależności od województwa.

Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie pojazdu do Stacji Demontażu Pojazdów w województwie zachodniopomorskim lub mazowieckim. Samochody osobowe zazwyczaj płacą 30-40 centów za kilogram. Opłata za autokary i ciężarówki wynosi 40-60 groszy. Za złomowanie samochodu dostawczego możesz zebrać do 0,70 zł za kilogram. Zobaczmy, ile za złom dostanie Fiat Punto o wadze 830 kg. Za 40 groszy za kg cały samochód zarobi 332 zł.

Czy jesteś ciekaw, ile pieniędzy możesz otrzymać za złomowany samochód? Wszystko zależy od tego, czy samochód jest gotowy, czy nie. Opłata zakupu za złomowanie samochodu pełnego ustalana jest na podstawie masy pojazdu – za każdy kilogram masy wymieniony w dowodzie rejestracyjnym. Kompletne pojazdy muszą być samochodami o określonej masie. Waga nie może być mniejsza niż 90%. Warto wspomnieć, że w wielu miejscach, gdzie kupowane są pojazdy, z masy samochodu usuwane jest około 200 kg niemetalowych elementów. Zakłada się, że samochód ważący 2 tony waży w rzeczywistości tylko 1,78 tony w procesie zakupu samochodu.

Ile kosztuje złomowanie pojazdu, który nie nadaje się już do użytku? Właściciele, którzy decydują się na sprzedaż cennych części samochodu, często zadają to pytanie. Osoba w takiej sytuacji powinna mieć świadomość, że auto zostanie rozebrane w przypadku tzw. dekonstrukcji pojazdu, a to będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Każdy utracony kilogram wagi jest odejmowany z określoną szybkością (w porównaniu z danymi w dowodzie rejestracyjnym). Od kilkuset groszy do złotówki zakupy są odejmowane. W efekcie, jeśli zdecydujesz się rozebrać pojazd i sprzedać silnik, za złom zarobisz mniej, niż gdybyś miał sprzedać samochód bez lusterek.

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej pozbyć się pojazdu? Nie opłaca się sprzedawać uszkodzonego lub rozbitego samochodu ze względu na niską wartość rynkową. Są też inne scenariusze, na przykład gdybyśmy mieli OC, które wygasa, a nowe ubezpieczenie kosztuje wyższe niż wcześniej. We wszystkich tych przypadkach, zwłaszcza gdy wiemy, że sprzedaż samochodu byłaby trudna, warto rozważyć jego złomowanie.

Jeśli tak, czy zdecydowałeś się już na złomowanie samochodu na Stacji Demontażu Pojazdów i określiłeś, ile pieniędzy otrzymasz? Przyjrzyjmy się teraz tematowi, jak pozbyć się starego samochodu. Wypełnij kilka dokumentów. Aby udowodnić swoją tożsamość, będziesz potrzebować dowodu osobistego i dokumentów rejestracyjnych pojazdu. Jeśli posiadasz kartę pojazdu samochodowego, musisz ją również zabrać ze sobą.

Stacja demontażu pojazdów unieważni dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu i tablice rejestracyjne. Ponadto przedstawi nam zaświadczenie o zniszczeniu samochodu oraz zaświadczenie o anulowaniu przesłanych przez nas dokumentów.

Kolejnym kluczowym krokiem jest udanie się do Działu Komunikacji z dokumentacją dostarczoną przez Stację Demontażu w celu złożenia wniosku o wyrejestrowanie samochodu. Można to również zrobić za pośrednictwem poczty elektronicznej lub poczty tradycyjnej. To zajmie 30 dni.

Wiesz już, ile dostaniesz za swój stary samochód, gdy zaniesiesz go do Stacji Demontażu Pojazdów. To nie jest ogromna suma pieniędzy. Po dowiedzeniu się, ile pieniędzy można uzyskać za rozbicie pojazdu, wiele osób decyduje się na sprzedaż pojazdu na części. W ich rękach może znajdować się ogromna suma pieniędzy, ale wiąże się to z pewnym niebezpieczeństwem. Jak wynika z ostatnich badań, kupowanie używanych samochodów na części jest zazwyczaj niemoralne.

Przestarzały samochód może wylądować w jednym z kilku dostępnych nielegalnych złomów. Kto wie, co jest z nim nie tak? Kawałki, które można wykorzystać są sprzedawane, a te, które nie mogą, są dispozował. Taka działalność jest bardzo szkodliwa dla środowiska, ponieważ stare płyny lub oleje trafiają do gleby, inne zdegradowane fragmenty są po prostu spalane, a powstałe toksyny przedostają się do atmosfery.

 

 

 

Zobacz podobne wpisy:

Rejestracja samochodu w 2021

Utrata prawa jazdy

Akcyza na samochód

Zmiana danych w polisie OC

Przekroczenie terminu płatności raty za OC i AC

Samochód do 20 tys