Ile kosztuje rejestracja auta?

Ile kosztuje rejestracja auta?

8 grudnia, 2021 Wyłączono przez WalentyOstrowski

Zakup samochodu, zarówno nowego, jak i używanego, wiąże się z czymś więcej niż tylko kosztem samego samochodu. Pozostało jeszcze kilka kosztów. Wśród nich są koszty rejestracji samochodu.

Jesteśmy również zobowiązani do zapłaty podatku (PCC) lub podatku akcyzowego oraz zarejestrowania/rejestrowania nabycia samochodu w dziale komunikacji, jeśli pojazd używany nabywamy od osoby fizycznej. Naszym zadaniem jest wyjaśnienie procedury rejestracji samochodu i opłat z tym związanych.

Ile będzie kosztować rejestracja pojazdu osobowego?

Za rejestrację pojazdu zazwyczaj płacimy 180,50 zł (o dodatkowych wydatkach lub obniżeniu tego kosztu piszemy w dalszej części artykułu). Na sumę składa się wiele opłat, w tym:

Zezwolenie czasowe kosztuje 13,50 zł, dowód rejestracyjny – 54,50, oznaczenia legalizacyjne – 12,00, naklejka kontrolna – 18,50, tablice rejestracyjne – 80,50. Opłata rejestracyjna wynosi 2,50 zł.
Jak mogę zaoszczędzić około 100 zł na rejestracji?

Możliwe jest obniżenie kosztów związanych z zakupem i rejestracją pojazdu. Ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy kupowany przez nas samochód jest już zarejestrowany w tej samej jurysdykcji, co nasza obecna rejestracja pojazdu. Nie będziemy musieli kupować nowych tablic rejestracyjnych ani nowej naklejki kontrolnej na przednią szybę samochodu. Zakup samochodu w pobliżu może pomóc nam zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Ile dzięki temu zaoszczędzimy pieniędzy? Oznacza to, że opłata rejestracyjna jest zmniejszona o 99,50 procent, ponieważ nie musimy tworzyć nowych tablic, dlatego w tym scenariuszu opłata jest znacznie tańsza.

Jakie są opłaty celno-cło w celu zarejestrowania pojazdu?

Należy jednak pamiętać, że wydatki mogą wzrosnąć z wielu powodów. Gdyby:

nowy właściciel (lub współwłaściciel) samochodu nie może stawić się w wydziale komunikacji, chyba że przygotuje dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa obciążonego opłatą skarbową w wysokości 17 zł; urzędnik zwraca uwagę na brak karty pojazdu (uwaga! sytuacja ta dotyczy pojazdów zarejestrowanych w Polsce po 1 lipca 1999 r.) – w takim przypadku musimy dopłacić 75,50 zł; auto sprowadzamy z zagranicy – tutaj amo (75,50 zł).
Jakich dodatkowych opłat mogę się spodziewać? Na przykład wydawanie indywidualnych tablic rejestracyjnych. Tysiąc złotych to cena wstępu.

Jaką dokumentację należy złożyć, aby zarejestrować pojazd?

Jakie dokumenty będą nam potrzebne przy rejestracji używanego samochodu? Przede wszystkim musimy mieć na uwadze cały zbiór dokumentów, które ułatwią rejestrację. Jeśli nie, cały proces może zająć dużo czasu.

Zabierz je ze sobą do pracy:

Wniosek o rejestrację pojazdu (wzór można znaleźć na stronie lokalnego wydziału komunikacji lub na stronach urzędów); poprzedni dowód rejestracyjny z aktualnym dozorem technicznym; dowód własności pojazdu (faktura VAT, umowa kupna/sprzedaży itp.); karta pojazdu, jeśli została wydana; istniejące tablice rejestracyjne (jeśli trzeba je zmienić); nasz dokument tożsamości, jeśli jesteśmy nowym właścicielem, lub wyciąg z KRS, jeśli przenosimy własność;
Ubezpieczenie OC (dostępne do wglądu) – władze mogą również sprawdzić w bazie danych UFG, czy pojazd ma ważną polisę.
Uwaga! W przypadku, gdy samochód jest sprowadzany do Polski i rejestrowany po raz pierwszy w naszym kraju, musimy zaoferować tłumaczenie umowy kupna-sprzedaży oraz dokumentacji pojazdu. Jeśli potrzebujesz tłumaczenia na język polski, powinieneś skorzystać z usług tłumacza przysięgłego. Co najmniej kilkadziesiąt złotych za każdą stronę to koszt tej usługi.

Dodanie następujących dokumentów do dokumentów importowych jest wymagane, jeśli nasz pojazd został zakupiony poza krajem pochodzenia

w przypadku zakupu samochodu w państwie członkowskim Unii Europejskiej wydruk ze strony internetowej e-ZEFIR lub oświadczenie salonu o posiadaniu dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy lub informację o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej odprawa jeśli samochód był sprowadzony spoza UE (wystarczy ta informacja na fakturze sprzedaży).
Przy zakupie nowego samochodu od dealera należy mieć na uwadze świadectwo WE oraz „zeświadczenie danych i informacji o pojeździe niezbędnych do rejestracji pojazdu i ewidencji pojazdu” (dokument, który można otrzymać od producenta pojazdu). Dowodzi, że samochód spełnia normy UE).

Czy można zostać ukaranym grzywną za zarejestrowanie lub wyrejestrowanie pojazdu zbyt późno lub zbyt wcześnie?

Poza tym powinniśmy mieć świadomość, że jesteśmy prawnie zobowiązani do zarejestrowania pojazdu i/lub powiadomienia odpowiednich władz o nabyciu lub sprzedaży pojazdu. Jest to regulowane przez zmiany w przepisach ustawy.

 

 

Zobacz podobne:

Podatek od kupna samochodu

AC w wariancie serwisowym

Kiedy nie trzeba płacić za OC?

Ubezpieczenie przyczepy kempingowej
Ubezpieczenie wkładu własnego wynajem auta

Gdzie jest numer karty pojazdu

Mycie auta na mrozie